Halloween se slaví každoročně poslední říjnový večer, tedy vždy 31. října, v předvečer křesťanského svátku všech svatých (Dušičky). Vznik a vývoj tohoto svátku je nejednoznačný, ale často se uvádí, že má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů. Děti si oblékají masky, dělají se podzimní a strašidelné dekorace, vyřezávají se dýně…
Ovšem pozor na rány. Vyřezávání dýně se musí dělat opatrně, ostrý nůž může často vést k pořezání. Jak na toto poranění s Flamigelem®? 1) Vyčistěte ránu pod tekoucí vodou nebo pomocí speciálního produktu na čištění ran. 2) Jemně a lehce ránu osušte čistou textilií. 3) Ošetřete ránu Flamigelem®. Vytvoříte tak vlhké prostředí, které podporuje hojení ran (hojí se až o 40 % rychleji) a zabráníte vzniku strupu. 4) Ránu v případě potřeby zakryjte sterilním nepřilnavým obvazem a každý den ho obměňujte.
Kdy je potřeba vyhledat lékaře?
- Při řezných ranách hlubších než 1 cm.
- Pokud jsou v ráně nečistoty nebo se nachází na místě, které je z estetického hlediska problematické.
- Když jste již delší dobu nebyli přeočkováni proti tetanu (očkování účinkuje po 10 let), nebo když si již nepamatujete, kdy naposledy jste byli proti tetanu očkováni.
- Když kůže v okolí rány silně opuchne, zčervená nebo je bolestivá, přestože jste ránu správně ošetřovali.
Dejte pozor také na popáleniny. Toto období se často využívá k poslednímu grilování po letní sezóně, k rozdělání ohně a opékání špekáčků, začíná se topit v krbu a podobně. Popálenina je rychle na světě. Jak na toto poranění s Flamigelem®? 1) Okamžitě po popálení ránu začněte chladit po dobu dvaceti minut pod vlažnou tekoucí vodou. 2) Jemně a lehce ránu osušte čistou textilií. 3) Pokud jsou v ráně nečistoty, musí se popálená část nejprve dezinfikovat pomocí dezinfekčního prostředku. Nanášejte na ránu Flamigel® 1 až 2krát denně. 4) V případě potřeby užijte prášek proti bolesti, v případě komplikací nebo bolesti vyhledejte lékaře.
Kdy je potřeba vyhledat lékaře?
- Pokud jsou takovéto rány větší než dvacetikoruna.
- Pokud se popálí děti.
- V případě velkých nebo popraskaných puchýřů, které mají bílou, žlutou, žlutozelenou nebo hnědočernou barvu, nebo jsou jen málo bolestivé (většinou se jedná o hluboké popáleniny).
- V případě popálenin hlavy, krku, chodidel nebo pohlavních orgánů.
- V případě popálenin vzniklých chemikáliemi nebo elektrickým proudem.
- V případě popálenin, které vznikly vdechnutím horkého vzduchu nebo páry.